Tutaj jesteś

Karnisze do wieszania firan i zasłon – 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze!

23 sierpnia 2022 Zakupy Karnisze do wieszania firan


Za pomocą karniszy można łatwo powiesić zasłony i firanki w oknach. O czym powinno się pamiętać przy wyborze karniszy?

W sklepach dostępne są aktualnie karnisze w wielu wariantach, dlatego kupujący często mają trudności z wyszukaniem tych odpowiednich do swojego domu albo mieszkania. Zobacz 5 rzeczy, które mają największe znaczenie przy wyborze odpowiednich karniszy!

1. Rodzaj karniszy – pojedyncze czy podwójne?

Producenci oferują obecnie karnisze w wariantach pojedynczym oraz podwójnym. Różnią się one pomiędzy sobą miejscem przeznaczonym do powieszenia osłon.

Karnisze pojedyncze mają tylko jeden rząd, w którym można powiesić zasłony i firanki. Podwójne karnisze natomiast mają dwa rzędy pozwalające na powieszenie ich równolegle do siebie i przesuwanie ich względem siebie.

Gdy zatem planuje się korzystać z zasłon do zasłaniania okien, w takim przypadku warto wybrać karnisze podwójne. Także będą one wyglądały estetycznie przy jednoczesnym stosowaniu zasłon i firanek. Gdy planuje się powieszenie jedynie zasłon albo firanek, wtedy najlepszym zakupem będzie karnisz pojedynczy.

2. Miejsce montażu karnisza – sufitowe i ścienne

Karnisze można powiesić w dwóch miejscach – na suficie albo na ścianie. Jaka metoda montażu będzie najlepsza?

Sufitowe karnisze sprawdzają się głównie w przypadku sufitów o niższej wysokości oraz standardowych. Natomiast karnisze ścienne montowane są głównie wtedy, gdy sufit jest standardowy albo też ma wyższą wysokość.

Warto pamiętać o tym, że niektóre warianty karniszów są dostępne jedynie w konkretnych wersjach montażu, na przykład karnisze szynowe.

3. Budowa karnisza – z drążkiem czy szynami?

Kolejną ważną kwestią jest budowa karnisza. Obecnie są one dostępne przede wszystkim jako karnisze z drążkiem oraz karnisze z szyną.

Karnisze wyposażone w jeden albo w dwa drążki pozwalają na powieszenie zasłon i firanek wyposażonych w tunel, kółka albo z użyciem żabek. Z kolei karnisze szynowe głównie wykorzystują żabki.

Szynowe karnisze często wybierane są do nowoczesnych wnętrz, ponieważ mogą być on estetycznie zakamuflowane. Są także montowane za osłonami oraz w sufitach podwieszanych.

4. Styl karnisza – nowoczesny i tradycyjny

Dobierając karnisze to wnętrza, warto również zwrócić uwagę na ich styl. Obecnie karnisze oferowane są w różnorodnych wariantach wzorniczych, więc można łatwo dopasować je do aranżacji przestrzeni.

W nowoczesnych wnętrzach często używane są karnisze szynowe, a także z drążkami z prostym wykończeniem. Z kolei we wnętrzach tradycyjnych popularne są karnisze drążkowe z drewna, metalu, które mają dekoracyjne zakończenia i podpory.

5. Kolor karnisza – jak dobrać odpowiedni?

Przy wyborze karniszy nie można też zapominać o ich kolorystyce, która powinna komponować się z aranżacją wnętrza. Można dobrać je też do jego kolorów, na przykład do mebli i okuć meblowych, klamek, koloru sufitu, ścian.

Najczęściej do nowoczesnych wnętrz wybierane są karnisze czarne, białe oraz srebrne. Z kolei tradycyjne wnętrza dobrze wyglądają z karniszami w kolorach jak stare złoto, złoto, miedź, czarny, a także z karniszami drewnianymi.

Donice stalowe

Redakcja centrum-dekoracyjne.pl

Cieszymy się, że możemy być inspiracją dla Twojego wnętrza!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?